Elrettentő üzenet

2017. december 27., címkék: Gulyás Lajos, egyházüldözés, évforduló, gulyás lajos, múltfeltárás, 1956

60 éve, 1957. december 31-én végezték ki Gulyás Lajos levéli lelkipásztort. A hírhedt győri-mosonmagyaróvári per harmadrendű vádlottja az 1956 utáni kádári megtorló gépezet egyetlen olyan magyarországi egyházi áldozata volt, akit jogerős bírósági ítélettel végeztek ki. Rá emlékezve olyan reformátusok – többségükben lelkipásztorok – példáit idézzük fel, akiknek életük árán is volt hitük és bátorságuk szembeszállni a kommunizmus erőszakos hazugságaival.

Elrettentő üzenet

Aki mindig az igazságot kereste

2017. december 21., címkék: erdős kristóf, múltfeltárás, Gulyás Lajos, 1956, évforduló, Nemzeti Emlékezett Bizottsága, megtorlás, 56-os forradalom, egyházüldözés, gulyás lajos

Mindig az igazságot kereste, és mindenféle totalitárius diktatúrát elutasított – hangsúlyozza Erdős Kristóf történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) munkatársa az egykori levéli református lelkészről. A hatvan éve elhunyt Gulyás Lajos mártír lelkipásztorra emlékezünk.

Aki mindig az igazságot kereste

Papi sorsok

2017. december 15., címkék: kövér lászló, gulyás lajos, 1956

Konferenciával emlékeztek a keresztyén egyházak mártírsorsú lelkészeire a Parlamentben. Kövér László házelnök úgy fogalmazott, hogy „ezek a papok egy istentelen és embertelen politikai rendszerben segítették embertársaikat Istenbe és emberségbe vetett hitük megőrzésében".

„Még a bitófa alá is vasalt nadrággal megyek!”

2016. október 26., címkék: gulyás lajos, 1956

Gulyás Lajosról, a forradalom után mártírhalált halt dunántúli református lelkipásztorról is megemlékeztek az '56-os zsinati emlékülésen, lányainak Bogárdi Szabó István püspök átadta a Zsinat ünnepi nyilatkozatának egy példányát. Azt a nyilatkozatot, melyben egyházunk köszönetét fejezi ki a forradalom bátor résztvevőinek, tisztelettel adózik a megtorlás közvetlen és közvetett áldozatainak, köztük a meghurcolt, bebörtönzött és hátratételt szenvedett gyülekezeti tagoknak, teológiai hallgatóknak, presbitereknek és lelkészeknek. Gulyás Lajos életútját Erdős Kristóf, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tudományos kutatójának előadása alapján ismertetjük.

Gulyás Lajos - A magyarországi reformátusok egyetlen 1956-os vértanú lelkésze

2011. október 24., címkék: megemlékezés, 56-os forradalom, gulyás lajos

Kopjafát állítottak Gulyás Lajos református lelkész, ’56-os mártír tiszteletére a Szabadhegyi Református Templom udvarán október 22-én.